Ankara Psikoloji, Çukurambar Psikoloji

İyimserlerin sağlık durumu kötümserlerden neden daha iyidir?

iyimserlikAraştırmacılar iyimserliğin sağlık için iyi olabileceğini belirtmektedir. İyimserlerin genel fiziksel sağlığı, kötümserlerden genel olarak daha iyidir. Bir araştırmada araştırmacılar 25 yaşındaki bir grup erkeğin yazdıkları kompozisyonlardan, ne derece iyimser ve kötümser olduklarını belirlemişlerdir. Araştırmacılar 25 yaşındayken iyimser olan erkeklerin 45-60 yaşları arasındayken sağlık durumlarının, kötümserlere göre daha iyi olduğunu gözlemlemiştir.

İyimserlerin sağlık durumu kötümserlerden neden daha iyidir?

İyimserlik ve sağlık arasındaki ilişki oldukça karmaşıktır ama bazı olası bağlantılar belirlenmiştir. Örneğin, iyimserlerin daha geniş bir arkadaş çevresi oluşturduğu ve kriz anında arkadaşlarına başvurduğu bilinmektedir. Çeşitli araştırmalar yakın çevre desteğinin, kişilerin sağlığına iyi geldiğine dönük kanıtlar bulmuştur. Başka araştırmalar da iyimserlik ve fiziksel ölçümler arasında doğrudan bağlantılar yakalanmıştır.

Peki iyimserlik geliştirilebilir mi?

Her konuda olduğu gibi iyimserlik geliştirmek, kötümser düşüncelerden kurtulmak farkındalık ile başlar. Uzman desteği ile kişi geçmişindeki olumsuz kodlamalarını fark ederek iyileşme sürecine girer.

Hepimizin hayatında farkında olmadan sırtında taşıdığı bir çantası vardır. Onu taşırız ve belki taşıdığımızı bile unuturuz, çantanın farkına varıp onu ait olduğu yere bırakmalıyız daha ne kadar yük alarak yolumuza devam edebiliriz ki?

Hakkında iyi hissettiğimiz, geçmişte ödüllendirilmiş olan yönlerimizi ortaya çıkartarak yüklerimizden kurtulup daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz...

Sosyal Medya